Peynir Çeşitleri

Mozzarella


Mozzarella

İnek sütünden üretilen ve genellikle pizza"da kullanılan bir peynir çeşitidir. Suda, rende ve blok olarak üretilen Mozzarella peynirinin kaşar peynirden farkı uzayabilme, eriyebilme ve ağızda sakızlama yapmamasıdır. Mozzarella peyniri az yağlı ve yüksek nemli olduğundan dolayı pizzacıların tercihidir. Ürün dondurulmuş olarak muhafaza edildiğinde üretildiği ilk günkü gibi özelliğini koruyabilmektedir.

Mozzarella peyniri, taze olduğu sürece genellikle beyazdır. Ancak, sütünden yararlanılan hayvana veya tazeliğe bağlı olarak sararabilmektedir.
[1] Mozzarella peyniri, yüksek yağ oranı nedeniyle yarı-yumuşak bir peynirdir. Bu nedenle özellikle geleneksel olarak günü gününe servisi yapılmaktadır.
[2] Ancak salamura olarak 1 haftaya kadar bekletilebilmektedir.
[3] Günümüzde vakumlu poşetler yardımıyla bu süre uzatılabilmektedir. Ayrıca az yağlı mozzarella peyniri 1 aya kadar bekletilebilmektedir.
[4] Ancak içindeki katkılarla beraber bu süre çok daha uzatılabilmektedir. Az yağlı peynirler de bu bağlamda son kullanma tarihi 6 aya denk gelecek şekilde satılır.
[5] Mozzarella peyniri pizza, lazanya gibi yiyeceklere katıldığı gibi, dilimlenmiş domates ve fesleğen ile beraber tüketilebilmektedir.

 
   
  © 2009 Tüm Hakları Saklıdır