Peynir Çeşitleri

Mozzarella


Mozzarella Nedir?

İtalya'nın ünlü Mozzarella Peyiri'ni Beşer Süt tüketicilere sunuyor.

Mozzarella peyniri İtalya'da üretilen filata tipindeki taze peynirlerdendir.Kökenini "kısımlarına ayrılmış" anlamına gelen mozzo kelimesindenalır. Hakiki Mozzarella, manda sütünde elde edilir.

Bu nedenle mandanın en çok yetiştirildiği orta İtalya'ya has bir peynir türüdür.Ancak manda sütünün azlığı nedeniyle birçok yörede manda ve inek sütünün karışımıyla veya sadece şnek sütü kullanılarak elde edilir. Sofralık ve pizzalık olmak üzere iki tip mozzarella peyniri vardır.Sofralık olan genelde yuvarlak,oval ve yumurta biçiminde,10-125gr ağırlığında üretilir.İçi ve dışı beyaz kabuksuzdur.Dış kısımları ince tabakalar halinde ayrılır.Hamuru elastiki ve yumuşak olup,filata peynirleri için tipik tabakalaşma gösterir. Delikleri yoktur.Kokusu ve lezzeti taze ve hoştur.

Dilimlendiği zaman,ekşimsi ve tuzlu lezzet veren serum dışarı sızar. Pizza üretimi için özel olarak imal edilen Rende Mozzarella ise,pastörize sütten üretilen,kendine has süt kokusu ile daha az yağ tuz içeren bir peynirdir.Özel rendeleme sistemi ile fire minimuma indirilmiştir.Mozzarella peynirinin özelliği -18'C deki raf ömrünün 12 ay,+4'C deki raf ömrünün en fazla 15 gün olmasıdır.Pizza,lazanya,salatalarda ve fırında pişirilebilecek tüm ürünlerde kullanılabilen rende Mozzarella peyniri bu ürünlerin üzerinde kaşar peyniri gibi donmaz,paket serviste işletmeye servis süresi tanır ve 12 ay aynı lezzet garantisi verir. Ülkemizde de Beşer Süt> deneyimli kadrosu ile Mozzarella üretimi yapan tek firmadır. Mozzarella peynirinin özel üretim koşullarını yerine getirerek,peynirin kendine has yapısını ve formunu kazanabilmesi için uygulanması gereken üretim tekniği ile kusursuz ve hijyenik üretim yapmaktadır

 

 

 

 

 

 
   
  © 2009 Tüm Hakları Saklıdır